نماشویی با طناب

نماشویی برج

چگونه پنجره های ساختمان های بزرگ و یا اسمان خراش ها شسته و تمیز می شوند؟

نماشویی با طناب: امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم و دانش بشر بسیاری از موارد سنتی کنار رفته و راه و روش های جدید وارد عرصه شدند به طوری که این پیشرفت در ساخت و ساز نیز خود را نشان می دهد. در گذشته شاهد خانه هایی گلی و بعضا کاه گلی بودیم و رفته رفته خانه و سرپناه مردم امن تر و مطمئن تر شد تا جایی که امروزه شاهد ساختمان های بزرگ و اسمان خراش ها هستیم. از مزایای این نوع ساختمان ها که بگذریم یکی از معایبی که بعضا مشکل ساز هم می تواند شود عدم توانایی پاک کردن نمای بیرونی ان هاست.

فرض کنیم شما اخر هفته به سفری رفته اید و بر روی صندلی خود در حال استراحت و نوشیدن چای هستید و به نمای زیبای بیرون خیره شدید که ناگهان شخصی را جلوی پنجره خود می بینید. احتمالا به این فکر کنید که قصد حمله به شما را داشته باشد اما او تنها شیشه شور است!!

شستشوی نمای برج و پنجره های آن

تمیزکردن پنجره ها و در کل نماشویی با طناب کاری سخت و طاقت فرساست ولی چه بخواهید یا نخواهید باید هر از چند مدتی پنجره های خود را تمیز کنید. شاید برای شما تمیزکردن پنجره های خانه تان اسان و راحت باشد اما این قضیه کمی متفاوت می شود زمانی که صدها متر از زمین بالاتر باشید و امنیت شما در خطر باشد.

پس چه طور می توان ساختمان های بزرگ و یا اسمان خراش ها را تمیز کرد؟ (یکی از خطرناک ترین شغل های جهان)

تجهیزات نماشویی

 از ان جایی که تکسینین های نماشویی با طناب باید در چنین ارتفاعی از سطح زمین کار کنند لیستی از وسایل و تجهیزات وجود دارد که باید در هنگام کار در ارتفاع به همراه خود داشته باشند. تجهیزات یک شیشه شور معمولی که در ارتفاع و با طناب کار می کند شامل محافظت کننده طناب و طنابی مطمئن و ابزار نگه دارنده طناب و مکانیزم ها (اجزاء و عوامل مکانیکی) استاندارد و توری و مکنده می شود که به همراه داشتن این تجهیزات بسیار مهم می باشد. این ابزار نه تنها از کارگران در برابر اتفاق های ناگهانی محافظت می کند بلکه به ان ها در بهتر انجام دادن کار و بهینه تر بودن و سریع تر انجام دادن کار کمک می کند.

کارگزان در حالی که بر روی نما کار می کنند به لنگری متصل شده اند که می تواند وزن ان ها را تحمل کند که این لنگر به سقف متصل شده است. این لنکر این اطمینان را به کارگران می دهد که بتوانند به صورت عمودی جابه جا شوند. اگر به ان ها در حین کار توجه کرده باشد متوجه می شوید که ان ها سریع منتقل نمی شوند و به صورت طبقه به طبقه بالا یا پایین می روند. مقدار ارتفاعی که هر کارگر منتقل می شود متناسب با ارتفاع ساختمان و یا اسمان خراش متفاوت خواهد بود.

تکنیسین های کار در ارتفاع

در ابتدا شیشه شوران مجبور بودند تا برای شستن پنجره ها و شیشه ها خود را محکم به لبه ها بچسبانند و به عبارتی دیگر تنها تکیه گاهی که برای سقوط نکردن داشتند همین لبه ها بودند. فقط کافیه این صحنه رو تصور کنید !! این روش قطعا برای پاک کردن پنجره هایی با ارتفاع زیاد ساختمان به روشنی امن نیست. بعد از مدتی کمربندهای چرمی معرفی شدند.

ولی امروزه برای نماشویی با طناب تکنیسین های ایراتا یا سرتیفیکت های دیگر کار در ارتفاع مانند اسپرات به راحتی و با روشی امن کار نماشویی ساختمان را انجام میدهند و از تجهیزاتی مانند واترجت و واتر سند بلاست برای تمیز تر شدن ساختمان ها بهره میبرند!

ولی کمی به گذشته نماشویی با طناب و شستشوی نما بدون طناب بپردازیم

این کمربند ها به لنگرهایی متصل می شدند که می توانست کارگرها را در ارتفاع بالا نگه دارد که بعد از این کمربندها داربست ها معرفی شدند که اطمینان بیشتر و امنیت بیشتر را برای کارگران و همچنین شیشه شورها در ارتفاع بالا را بیشتر می کرد.

امروزه شیشه شوری با روش های مختلفی صورت می گیرد که بسته به روش های انتخاب شده تجهیرات مورد نیاز نیز متفاوت خواهد بود. روش انجام کار و تجهیزات ان متناسب با نتیجه و اینکه در چه محدوده ای کار صورت می گیرد خواهد بود. راه های مختلف شیشه شوری در ارتفاع بالا معمولا به روش هایی مانند صندلی بوسان و روش بوم و روش لنگرکش قابل حمل صورت می گیرد که به بررسی ان ها می پردازیم.

روش صندلی بوسان :

این روش یک اختراع مدرن محسوب می شود و تنها برای یک نوع شست و شو طراحی شده است.این روش امکان دسترسی به مناطق صعب العبور از یک ساختمان را فراهم می کند ، در حالی که واشر (تمیزکننده) را با خیال راحت در جای راحت خود قرار می دهد. برای شرایط تمیز کردن طولانی و اختصاصی پنجره ایده آل است.

روش بوم :

قدیمی ترین و متداول ترین روش شست و شو در ارتفاع است که در طول تاریخ مورد استفاده قرار می گیرد. این روش از یک داربست تشکیل شده است که دارای چندین واشر است و بنابراین به یک گروه اجازه می دهد تا به طور همزمان کار کنند. توجه داشته باشید که این یک سیستم دائمی است ، یعنی روی سقف ساختمان ثابت شده است تا در صورت لزوم از آن استفاده شود.

روش لنگر قابل حمل

روش لنگر قابل حمل یکی از روش های ارزان از لحاظ اقتصادی در میان دیگر روش ها است. همچنین این روش دسترسی به چندین محیط را می دهد که باعث می شود گروهی از واشرها (تمیزکاران) بتوانند کار کنند.

مشکلات و چالش های موجود در نماشویی ساختمان ها در ارتفاع

قطعا نیازی به به بیان این مورد نیست که تمیزکردن پنجره های اسمان خراش ها و یا ساختمان های بلند مانند تمیزکردن اتاق و یا خانه خود نیست. پاک کردن پنجره های خانه ی خود کار بسیار راحت تری نسبت به اسمان خراش هاست پرا که تنها نیاز به تیکه ای پارچه و یا دستمال دارید تا ان را تمیز کنید مگر اینکه در اسمان خراش زندگی کنید !!

به هر حال اگر قصد داشته باشید این کار را در طبقه صدم انجام دهید ان هم در ان ارتفاع داستان متفاوت خواهد بود. البته تنها ارتفاع نیست که کار را دشوار می کند بلکه شرایط تاثیر گذار دیگر مانند باد نیز بسیار می تواند تاثیر گذار باشد. پس در هنگام کار در ارتفاع همه ی جوانب را در نظر بگیرید.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید