لایف لاین

لایف لاین

همه چیز در مورد لایف لاین :اگر تا به حال به مسابقات صخره نوردی توجه کرده باشید مشاهده می کنید که طناب هایی به صخره نوردان متصل است که به قلاب و یا لنگری که در ارتفاع از قبل قرار گرفته شده است اویزان هستند و بعد از اتمام مسابقه خود را از بالا رها می کنند تا به ارامی پایین بیایند.

دسترسی با طناب

دسترسی با طناب را در دیگر حرفه ها نیز می توان دنبال کرد مانند استفاده از طناب برای دسترسی به مکان های صعب العبور مانند قله ها و کوه ها و یا حتی شستن شیشه و یا نماشویی در ارتفاع که همگی با طناب و قلاب ان امکان پذیر می شوند. از دیگر موارد مهم در مورد دسترسی با طناب امنیت ان است که بسیار مهم به شمار می اید چرا که با یک اشتباه کوچک خسارات غیرقابل جبرانی می تواند برای افراد رخ دهد. از این رو با پیشرفت هایی که امروزه شاهد ان هستیم تا حد بسیار زیادی این نگرانی ها کاهش یافته اند. یکی از موارد ایمنی که می توان از ان ها در هنگام دسترسی با طناب بهره مند شد لایف لاین ها هستند که امروزه بسیار پر کاربرد نیز شده اند.

لایف لاین چیست ؟؟

به عبارتی ساده لایف لاین ها دیوایس و یا وسیله ای هستند که برای محافظت از افتادن از ارتفاع ساخته شده اند. لایف لاین ها از سیم و نگه دارنده هایی تشکیل شده اند که کل محیط کاری را پوشش می دهند تا از افتادن کارگران از ارتفاع جلوگیری شود. لایف‌لاین ها را اکثرا می توان در قایق ها و مناطق ساختمانی و مناطق علمی که در ارتفاع هستند و یا حتی در غارها مشاهدی کرد. به طور معمول طول سیم های لایف لاین ها ۱.۸ و یا ۳.۱۶ متر می باشد که با پوششی نرم اما با دوام می تواند طول ان به ۷.۳۲ و یا کمتر از ان برسد.

نکات ایمنی لایف لاین

لایف لاین ها باید به طور سالیانه مورد بررسی کامل قرار گیرند تا مشکلی در مورد امنیت ان ها پیش نیاید. به بیانی ساده تر لایف‌لاین هایی که پایه ی زمینی دارند از طناب های افقی تشکیل شده اند که به یک یا دو لنگر که معمولا روی سقف و یا پل ها و یا مناطق ساختمانی قراردارند و یا هر منطقه ای که امکان افتادن از ان وجود دارد متصل اند. سازمان هایی که در مورد حفظ سلامتی افراد در مشاغل مشغول اند تلاش در امن کردن مناطقی که از لایف لاین ها در ان مناطق استفاده می شود و یا امن کردن تجهیزات دارند. لایف‌لاین هایی که در مناطق ساختمانی استفاده می شوند از تجهیزات بیشتری برای حفاظت بیشتر تشکیل شده اند. این نوع تجهیزات معمولا به دو منظور استفاده می شوند

نگه داشتن کارگران در ارتفاع و یا جلوگیری از افتادن ان ها از ارتفاع که در هر دو مورد می توان از لایف لاین ها با خیالی اسوده بهره برد.

لایف لاین های عمودی

از لایف لاین های عمودی برای جلوگیری از افتادن های از پشت استفاده می شود. این نوع سیستم در بالاترین نقطه ممکن قرار می گیرند که این ویژگی را دارند که بتوان علاوه بر سقوط نکردن از ارتفاع طول طناب را درحین انجام کار کم و یا زیاد کرد.

 لایف لاین موقت

لایف لاین های افقی موقتی برای متصل کردن ان ها به ارتفاع های پرخطر می باشد که به راحتی هم می توان ان ها وصل و یا حمل کرد. life line های موقتی برای کارهایی که به مدت زمان کمی برای انجام نیاز دارند برای مثال یک یا دو روز بسیار مناسب اند چرا که به راحتی هر چه تمام تر می توان از ان ها برای جلوگیری از افتادن در ارتفاع استفاده کرد. اما برای کارهایی که معمولا مدت زمان بیشتری را باید صرف کرد استفاده از این نوع سیستم های دیگر بیشتر از لایف‌لاین افقی موقتی توصیه می شود.

لایف لاین پیش ساخته

این نوع از لایف‌لاین ها معمولا این قابلیت را دارند تا بتوان ان ها به شکل های گوناگونی استفاده کرد. همچنین این نوع لایف لاین ها به صرفه تر از انواع دیگر لایف‌لاین ها هستند. لایف‌لاین های از قبل مهندسی شده می توانند وزن های نسبتا سنگینی را نیز تحمل کنند که از مزیت های دیگر این لایف‌لاین به حساب می اید. لایف‌لاین های از قبل مهندسی شده بسیار با استفاده راحت و همچنین نصب اسانی هستند.

این نوع لایف لاین ها دارای سه نوع طول استاندارد هستند که شامل سی و شصت و صد می شود. این life line ها برای اویزان شدن مستقیم و عمودی طراحی شده اند و اگر نیاز به انعطاف پذیری بیشتری در جهت افقی دارید توصیه می شود از دیگر انواع لایف‌لاین ها استفاده کنید. از دیگر ویژگی های ان می توان به استفاده از مواد و اجزای ضد زنگ و استفاده به صورت دائمی و یا موقت و استفاده داخلی و یا خارجی و … اشاره کرد که یک لایف لاین بسیار مناسب برای دسترسی های عمودی به حساب می اید. این نوع لایف‌لاین ها همراه با همه ی تجهیزات مورد نیاز برای داشتن فضای کار امن به مشتریان ارائه می شوند.

سیستم ریلی

سیستم های ریلی برای محافطت از افراد در حین سقوط از ارتفاع ساخته شده اند که علاوه بر اینکه مقرون به صرفه هستند در محیط های چالش برانگیز مانند اسانسورها که انتخاب نقطه لنگرگاه کاری دشوار محسوب می شود می توانند کار را برای کارگران راحت و اسان کنند. معمولا این نوع lifeline ها را می توان در فرودگاه ها و کارخانه های مختلف و سیستم های ریلی مشاهده کرد. life line های ریلی خود نیز از انواعی تشکیل شده اند که متناسب با نیازهای بخش صنعت و نیازهای فردی متفاوت است.

در کل استفاده از lifelineها تضمین کننده حفظ سلامتی افرادی که در ارتفاع کار می کنند است و امروزه کمتر کارگری است که از لایف لاین ها استفاده نکند چرا که با این کار امنیت خود را به خطر می اندازد.

متن دیدگاه‌ها

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید